Narzędzia stolarskie

Maszyny i sprzęt ,

Każda profesja, każdy zawód potrzebuje niezbędnych narzędzi, dzięki którym praca może być dobrze wykonana. Są one charakterystyczne i mają do wykonania określone zadania. Stolarstwo nie jest w tym względzie odosobnionym przypadkiem i posiada swój zasób, który umożliwia obróbkę drewna.

Podział narzędzi stolarskich

Podstawowym podziałem, któremu podlegają narzędzia do obróbki drewna, jest sposób ich użycia. Stosując ta kryterium, podzielić je możemy na ręczne oraz na elektronarzędzia. Wcześniej ten podział obejmował jedynie narzędzia ręczne. Ręczne były nie tylko strugi, tarniki i dłuta, ale też ręczne były piły, czy wiertarki. Rozwój techniki sprawił, że tak jak wszędzie i do stolarstwa zawitał sprzęt elektryczny. Owszem piły ręczne różnego rodzaju pozostały, ale np. wiertarki tego typu odeszły do lamusa. Pojawiają się jeszcze tylko na giełdach staroci i w zbiorach pasjonatów starych narzędzi.

Narzędzia stolarskie podzielić też można ze względu na ich funkcjonalność. Są więc i narzędzia służące do trasowania (rysik. znacznik), są też wspomniane narzędzie do przerzynania. Są to różnego rodzaju, wspomniane już piły. Może to być piła ramowa, otwornica, rozpłatnica i piła ramowa. Niezbędne w stolarstwie są narzędzia do wyrównywania (strugi, tarnki i pilniki oraz kostki szlifierskie). W arsenale stolarza znajdują się też rozmaite wiertła, świdry, frezy do drewna, a także cała galeria narzędzi pomocniczych. Oprócz tych mocno specjalistycznych wykorzystuje się przecież najzwyklejsze młotki, siekiery, obcęgi. Jak widać narzędzia do obróbki drewna są bardzo zróżnicowane.

Na czym pracować.

Narzędzia stolarskie są ważne, ale równie ważnym elementem wyposażenia jest profesjonalny stół stolarski. W sprzedaży dostępne są różne modele tego warsztatu. Od mniejszych, przeznaczonych bardziej do zastosowań hobbistycznych, po duże typowo profesjonalne. Pomimo szerokiej oferty w sprzedaży, wiele osób poszukuje starych warsztatów stolarskich. Czasami w nowocześnie urządzonej stolarni można spotkać stary zużyty warsztat. Wyposażony w drewniane dociski, kołki i ściski. Stanowi niezbędne narzędzie na którym stolarz może wykonywać swoją pracę. Wspomnieć można też, że większe stolarnie, bardziej nastawione na produkcję masowa, wyposażone są w mocne wyciągi trocin podłączane do większych elektrycznych pił formatowych, frezarek i szlifierek. Jest to już jednak zakres bardziej przemysłowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.leitz.pl/